Trochu netradiční předpověď 2020

Co nás letos čeká? Na to může odpovědět tato trochu (nebo více) netradiční předpověď.

Přivítejte svého tanečního partnera

Na úvod si představte, že letošní rok je osoba, se kterou budete každý den, od rána do večera tancovat. Strávíte spolu následujících dvanáct měsíců. A nikdo jiný není na výběr.

Váš nový taneční partner má vlastnosti intelektuálně zaměřeného bojovníka, jehož hlavním cílem je růst. Je aktivní, přímý a náročný a bude chtít, abyste na sobě stále pracovali. Bude vás přesvědčovat, abyste zkoušeli nové kroky a figury a bedlivě sledovat, jestli to děláte správně. Umí být velmi přesvědčivý, ale v případě potřeby vám rád pomůže.

Stále chce o všem diskutovat a klade spoustu nepříjemných otázek. Je však skeptický a neústupný. Proto bude zpochybňovat, co si myslíte, co říkáte i co děláte a může snadno sklouznout k netrpělivost, agresivitě a jiným podobným lahůdkám.

Máte svého tanečního partnera před očima? A teď si představte, že s ním tančíte. Jaké to asi bude?

Co to pro nás znamená

Je jasné, že nás čeká náročný rok plný nečekaných zvratů a výzev, se kterými se budeme muset vypořádat.

V jeho průběhu budeme mít řadu možností podívat se na to, co a jak děláme, přehodnotit priority, uvědomit si, co vlastně chceme a po čem v hloubi srdce toužíme. Udělat pořádek ve věcech, zbavit se všeho, co již dávno nepotřebujeme a naučit se dělat věci jinak a lépe. Konečně se dostat k řešení dlouhého seznamu věcí, které jsme dosud odkládali, ať už se týkají naší práce, domácnosti, vztahů nebo vlastního zdraví.

Letošní rok bude fyzicky i psychicky náročný, bude vyžadovat hodně trpělivosti a přizpůsobování. Všechny ty změny nás budou stát spoustu sil a energie.

Čekají nás tři velké výzvy

1. Změn bude více, bude však těžší je prosazovat

Vstoupili jsme do období zrychleného růstu. Letošní rok bude náročnější než ten minulý. Svět mnohých z nás se otřese v základech. Naše pohodlí i pocity jistoty a bezpečí budou v ohrožení. Lidé se proto budou změnám bránit více než dříve. Budou skeptičtí k nutnosti změn i ke způsobu jejich provádění. Budou chtít všemu rozumět, o všem diskutovat, budou klást více otázek a požadovat důkazy. Nároky na práci manažerů se dále zvýší a realizace mnoha důležitých záměrů a projektů bude ohrožena. Nespokojenost nadřízených i napětí mezi lidmi dále vzrostou

2. Každá vnější změna musí začít změnou vnitřní

Máme-li druhé o změnách přesvědčit a pomoci jim procesem změny úspěšně projít, musíme se na to sami připravit. Budeme-li chtít, aby změnili své zakořeněné způsoby myšlení a jednání, musíme začít u sebe. Udělat si pořádek v hlavě i v srdci. Ujasnit si, kam jdeme a proč. Zbavit se svých omezujících postojů a přesvědčení a přestat lpět na zastaralých myšlenkách a postupech (ano, máme je všichni, třebaže si to často neuvědomujeme nebo si to nechceme přiznat). Znovu v sobě najít sílu a odvahu jít v čele a bojovat za správnou věc. Být otevřenější a pružnější, a zároveň se lépe zaměřit na to, co je opravdu důležité. A když bude potřeba, sami požádat o pomoc a podporu.

3. Pečovat o sebe i druhé

Abychom to všechno zvládli, musíme mít dostatek síly a energie. Loňský rok řádně otestoval naše rezervy a mnoho z nás již jede jen na výpary. Je na čase si uvědomit, že naše tělo je tím, co nám umožňuje žít, pracovat, milovat se i milovat a dělat všechno to, co nás baví a naplňuje. Bez něj nemáme šanci. Proto se musíme podívat, v čem jsme jej zanedbávali a rychle to napravit. Pravidelně mu poskytovat vše, co potřebuje a s láskou o něj pečovat. Stále jej udržovat ve výborné fyzické a psychické kondici a pravidelně dobíjet baterky. Jak to ale v tom bláznivém tempu zvládnout? Jednoduše! Prostě si musíme najít více času sami na sebe. Každý z nás je jiný, a proto si musíme najít svůj vlastní recept. Jaký je ten váš?

Co s tím udělat

Je jasné, že náš nový taneční partner bude náročný a cílevědomý. Bude chtít, abychom se podřídili jeho vedení a přizpůsobovali jeho požadavkům. To pro nás nemusí být snadné. Jak k tomu přistoupit?

Máme několik možností. Můžeme se s ním snažit bojovat o vedení nebo se stavět na odpor. A to bude bolet. Nebo se můžeme pasivně podřídit, tiše trpět a modlit se, aby už ten nekonečný tanec skončil. Anebo můžeme tu výzvu přijmout, něco nového se naučit a užít si to.

Stačí svého tanečního partnera i jeho vedení přijmout. Pozorně sledovat, co a jak dělá, naslouchat mu a přemýšlet o tom, co říká, zkoušet nové věci a rychle se učit. A v případě potřeby požádat o pomoc. Současně s tím zlepšovat svou fyzickou i psychickou kondici a udržovat se ve výborné formě. Nakonec se to, čemu jsme se zpočátku tak bránili, může časem proměnit v cennou zkušenost.

Čemu dáte přednost?

Jak dál

Letošní rok bude náročný, ale poskytne nám i řadu příležitostí pro zlepšení našeho života i života lidí kolem nás. Abychom jej úspěšně zvládli, budeme se hlavním tématům věnovat podrobněji v dalších článcích. Kromě toho mám v zásobě i několik slibných nápadů, jak vás v průběhu roku ve vašem úsilí podpořit.

Proto sledujte moje další články a informace o novinkách. Vše najdete na mých webových stránkách, kam je budu postupně vyvěšovat, anebo mě kontaktujte na leadership@jaroslavprusa.cz.

Ale pamatujte, tancování má být zábava. Stačí se s partnerem dobře poznat, přijmout ho takového, jaký je, naučit se pár nových kroků a dobře se sehrát. A když si k tomu ještě pořídíme nové šaty a boty, může zábava začít.

Pusťte se do tance a užívejte si to!