S nabroušenou sekerou to jde lépe

Do konce roku zbývá již jen devět pracovních týdnů, a proto je nejvyšší čas připravit se na ten příští.

Abychom nedopadli jako ten pověstný dřevorubec, co v lese kácí stromy a jde mu to čím dál pomaleji. Je utahaný, všechno ho bolí a pot se z něj jen řine. Jde kolem pocestný, chvíli dřevorubce pozoruje a hned ví, v čem je problém. Nakloní se k němu a povídá: “Pane, cožpak nevidíte, že máte tupou sekeru? Proč si ji nenabrousíte?” Dřevorubec se otočí a naštvaně odsekne: “Na to nemám čas, copak nevidíte, že sekám?”

Za pár týdnů začíná nový rok. O čem pro vás bude? Téměř jistě o dalším zvýšení prodejů a tlaku na větší efektivitu a produktivitu. Nutností asi bude zlepšení vzájemné spolupráce i atmosféry a vztahů na pracovišti, ale i větší spokojenost zaměstnanců (abychom si udrželi ty, které máme). Možná půjde i o změnu přístupu k zákazníkům, zavádění nových systémů a technologií, personální změny nebo i novou iniciativu z centrály.

Ať to bude cokoli, realizace náročných úkolů vyžaduje změny v myšlení a jednání lidí a právě zde narážíme na překážky, jejichž překonávání nás stojí hodně času i úsilí a o vypjaté situace rozhodně není nouze. Řada důležitých záměrů a projektů se proto zbytečně zpožďuje a jejich výsledky zaostávají za očekáváním. Nespokojenost nadřízených i napětí mezi lidmi roste a situace se dále zhoršuje. Co s tím?

Nejlepším řešením je připravit sebe i manažery, kteří budou změny provádět, na to, co je v příštím roce čeká.

Pokud si vaši začínající manažeři potřebují osvojit základy manažerské práce a vedení lidí a naučit se řešit základní manažerské úlohy a situace, pak je pro ně nejvhodnější Manažerský řidičák.

Pro pokročilejší a zkušené manažery je ideální Change Navigator, který vám umožní potřebné změny provádět s větším klidem, lehkostí a úspěšností.

Jestliže však stojíte před opravdu náročnou situací a dáváte přednost individuálnímu přístupu, ideálním řešením je Transformační koučování.

Chcete-li se dobře připravit na to, co vás v příštím roce čeká, vyberte si řešení, které vám nejvíce pomůže a rezervujte si místo pro sebe i své spolupracovníky ještě dnes.

Těším se na setkání!
Jaroslav Průša